Megnéztem a friss statisztikát, mely szerint egy átlagos amerikai állampolgár 4 000-10 000 reklámmal találkozik naponta. Én rögtön kíváncsi lettem nagyon, hogy ezt hogyan mérhették meg, (mert hát nincsen pontos szám, biztos csak kalkulálgatták, és bevallom másnap én is elkezdtem számolni, de körülbelül reggeli után 10 perccel a tipikus hírszemle olvasás során jutottam oda, hogy fogalmam sincsen mennyi). Te viszont arra lehetnél kíváncsi, hogy hogyan legyél benne abban a 400-ban, amit észre is vesz – ha nem mutatnék egy sokkal tutibb módszert amivel hatékonyan elérheted a vásárlóidat!
A Web 3.0 leghatékonyabb marketing rendszere: Buyer persona alapú inbound marketing
Már a web 2.0 is alapjaiban forgatta fel a marketing kommunikációs módszertanokat. Ez a korszak volt az internet kiteljesedésének a korszaka, tudjátok, amikor létrejött a Wikipédia, a Facebook, vagy éppen a Youtube, a különböző felhasználó közösségek, és egyre többen vágtak bele a vad internetezgetésbe. Az internet adta lehetőségeknek köszönhetően pedig –logikusan – kissé átalakultak a hagyományos folyamatok, köztük a marketing is. Egészen eddig a pontig a cégek úgy érték el a vásárlókat, hogy rájuk zúdították az idegesítő reklámjaikat (outbound marketing). De az internet nagy áttöréseinek, kiemelten a Google keresőmotorjának a segítségével már nem feltétlenül kell bombáznunk a vásárlókat, mert ők is meg tudnak minket keresni – ha valamilyen problémájukra, mi adjuk meg a választ (például egy családi vacsit szerveznek ünneplés gyanánt, amit a mi éttermünkben tudnának lebonyolítani).Mi az az inbound marketing?
Az inbound marketing pontos definícióját belinkeltem, de azért pár szóban itt is leírom, hogy miről is van szó. Az inbound marketing olyan technikákat foglal magában – keresőoptimalizálás, tartalommarketing, blogírás, emial marketing- amelyek arra ösztönik a felhasználókat, hogy ők keressék fel a cégeket, adott problémájuk esetében. Szokták ezt bevonzó marketingnek, vagy húzó marketing technikának is nevezni. Lehet, hogy elsőre értelmetlennek tűnik, de megmagyarázom. Fent említettem, hogy ez átlagos vásárló több ezer reklámmal találkozik egy nap, ami nagyon idegesíti, próbálja elkerülni. Tv reklámban mellékhelyiséget látogatni, popcornt megcsinálni, a YouTube reklám idejére kihúzni a fülhallgatót, füleket pihentetni, a bannerre nem odanézni, arrébb tekerni, reklámblokkolót beizzítani – ez csak néhány formája a reklám elkerülésnek!A reklámelkerülés ellen az inbound marketing technikákkal
Az inbound marketing lényege jó minőségű, személyre szabott tartalmak gyártása. Ha olyan tartalmakat készítesz, amik megválaszolják egy ügyfeled kérdését, vagy segítenek a problémája megoldásában, akkor nem fogja idegesítő reklámnak tekinteni azt, és így nem fogja a szemét becsukva elgörgetni sem!Az inbound marketing legjobb eszközei
- Jól felépített weboldal – ami olyan tartalmakkal van megtöltve, ami a vásárlók problémáit megválaszolja, lehetőséget ad a gördülékeny ügyintézésre, legyen ez vásárlás, ajánlatkérés, probléma bejelentése, vagy pusztán informálódás
- Keresőoptimalizálás, keresőmarketing – a vásárlók által beírt szavakra minél jobb helyezést elérni a Google találati listáján. Újabb érdekes analitika: a felhasználók döntő többsége nem jut túl az első 5 találaton….ott kell lenned! Keresőoptimalizálásról itt!
- Blog – olyan tartalmakkal, amiket a felhasználók szívesen olvasnak, olyan problémákra választ adva, amik a vevőket érdekelhetik.
- Közösségi média marketing – összekapcsolva a többi tartalom marketing elemmel, például a blog bejegyzések megosztása, hogy szélesebb körben elérhetővé váljanak a weboldal tartalmai.
- Remarketing
- E-mail marketing, hírlevelek küldése - persze személyre szabva
- Podcast, videó készítés – a rich média terjedésével egyre elterjedtebbé váltak a multimédiás tartalmak. Azonban azt figyelembe kell venni, hogy bár a TikTok videók is egyre népszerűbbek, nem minden korosztály fogyasztja azokat, illetve a döntéshozásnál más eszközök (például webes tartalmak) szokásos még mindig használni, de az döntési út korábbi szakaszaiban érződhet a hatásuk.
- Weninárium, e-book kiadása – főleg B2B piacon érdemes ilyen taratalmakat előállítani.