12 buyerpersona eszköz, amit érdemes kipróbálni

12 buyerpersona eszköz, amit érdemes kipróbálni

A buyerpersonák ideális ügyfeleid képzeletbeli reprezentációi, amelyet különböző adatforrások alapján állítasz össze – ezek a források lehetnek meglévő és korábbi vásárlóid, illetve akár versenytársaid is.
 
12 buyerpersona eszköz, amit érdemes kipróbálni A buyerpersonák legnagyobb értéke az, hogy egyszerűbbé, pontosabbá és hatékonyabbá teszik az ügyfelek megcélzását. Egy vagy több jó personával költséges hibákat kerülhetsz el, például, hogy olyan szegmensekre összpontosíts, amelyek egyáltalán nem érdeklődnének kínálatod iránt.

Ez azonban még nem minden. A personák kutatása során olyan értékes információkat szerezhetsz ügyfeleidről, amelyek az értékesítők, a marketingesek, az ügyfélszolgálat és a termékfejlesztők munkáját is megkönnyítik.

Egy jól informált csapat okosabb döntéseket hoz, értékesebb ügyfeleket vonz be és jobban is képes konvertálni őket.

Ha alaposan megismered ügyfeleid igényeit és preferenciáit, akkor pontosan azt kínálhatod nekik, amire vágynak, ami a hatékony ügyfélmegtartási stratégiák alapja.

A buyerpersonák összeállítása azonban nem egyszerű feladat – tapasztalatot és időt igényel.
Szerencsére vannak olyan eszközök, amik megkönnyíthetik a munkádat, és az alábbiakban ezek közül gyűjtöttünk össze néhányat, amit érdemes kipróbálni.
 

1. Make My Persona

A Make My Persona egy interaktív online eszköz a HubSpottól.

Ez az eszköz egy több lépésből álló folyamaton kísér végig, amely során kérdéseket kell megválaszolnod, a rendszer pedig a válaszaid alapján azonosítja majd be ideális ügyfeleidet.

A teljes folyamat hét lépésből áll, utána pedig megkapod a kész buyer persona dokumentumot.
Minden lépés egy-egy konkrét területtel foglalkozik (pl. demográfiai adatok, munkahelyi pozíció, iparág, tartalomfogyasztási szokások stb.), ezzel biztosítva, hogy a persona alapos és átfogó legyen.

Íme csupán néhány kérdés, amiket az eszköz feltesz majd ideális ügyfeledről:
 
  • Mik a vásárló céljai?
  • Mik a legnagyobb kihívásai?
  • Milyen iparágban dolgozik?
  • Mi alapján mérik a munkáját?
  • Kinek kell jelentenie?
  • Milyen munkahelyi felelősségei vannak?
  • Hogyan kommunikál másokkal?
  • Milyen eszközöket használ vagy mikre van szüksége a munkájához?
  • Honnan tájékozódik, szerez információkat?
  • Milyen közösségi platformokat használ?

Miután megválaszoltad a feltett kérdéseket, az eszköz megjeleníti a buyer persona adatlapját. Ezen a felületen áttekintheted az összes megadott információt, illetve módosíthatsz/törölhetsz bármit, hogy a dokumentum megfeleljen üzleti igényeidnek.

Ha mindennel elégedett vagy, a kész buyer persona adatlapot PDF fájlként mentheted, amit aztán csapatod többi tagjával is megoszthatsz.

A hab a tortán az, hogy mindez teljesen ingyenes – a kész dokumentum letöltéséhez csupán céges adataidat kell megadnod, de nem kell külön regisztrálnod vagy fizetned.

A Make My Persona kifejezetten azok számára ideális buyer persona eszköz, akik már rendelkeznek némi releváns ügyféladattal és ezek alapján szeretnének összeszedett, átlátható, testreszabható adatlapokat létrehozni.
 

2. Persona

A Persona a Delve AI mesterséges intelligenciával felszerelt buyer persona eszköze. A nagyvilág cégjei napi szinten több petabájtnyi adatot állítanak elő – ez sokkal több, mint amennyit egy egész csapat adatelemző képes lenne feldolgozni.

Éppen ezért egyre több vállalat fordul az AI és gépi tanulás technológiájához a töménytelen adatmennyiség feldolgozása, elemzése és használata céljából.

A Delve AI Persona eszköze kombináltan kezeli az első féltől (webes analitika, CRM adatok, felmérések), második féltől (közösségi médiás adatok) és nyilvános forrásokból (vélemények, blogok, fórumok, hírek) származó adatokat, és ezek alapján állít össze precíz buyer personákat céged számára.

A Persona B2C és B2B körökben is működik, képes azonosítani az adott iparágra jellemző releváns adatokat és még példa vásárlói utazásokat is felvázol minden egyes persona szegmenshez.

A kész buyer persona adatlapján a PERSONA DETAILS gombra kattintva rögtön láthatod majd az adott ügyféltípus demográfiai adatait, preferenciáit, befolyásoló forrásait, érdeklődési köreit, céljait, kihívásait, hobbijait, értékeit, illetve személyes és érzelmi jellemzőit.

A DISTRIBUTION további adatokat jelenít meg a personáról, úgymint:
 
  • Használt eszköztípusok, marketingcsatornák és keresések
  • Képviselt iparág, cég mérete, beosztás és cégen belüli rang
  • Oldalak, események, tevékenységek és szándék

A Persona eszköz egyik fő előnye, hogy az adatlapok létrehozása automatikusan történik. Az automatikus frissítéseknek köszönhetően továbbá biztosíthatod, hogy a personát megcélzó marketingstratégiád mindig releváns maradjon.

A frissülő personák segítenek a marketingeseknek és más munkatársaknak, hogy alaposabban megismerjék legfontosabb ügyféltípusaikat, és kiváló ügyfélélményeket hozhassanak létre számukra.

Az eszköz alapvető funkciói ingyenesen is igénybevehetők, a fizetett csomagok ára pedig igényektől függően változó.
 

3. SEMrush Persona

Egyesek talán még emlékeznek rá, amikor a SEMrush egy PDF sablont kínált a buyer personák létrehozásához. Ezt a sablont ki lehetett nyomtatni és aztán tetszés szerint kitölteni.

Idővel aztán a SEMrush is haladt a korral, és előállt egy, a HubSpotéhoz hasonló eszközzel, amellyel a cégek egyedi, üzleti céljaikhoz igazodó personákat hozhatnak létre.

Az interaktív felületű eszköz három előre elkészített persona-sablont kínál:
 
  • Default template: Általános buyer personák létrehozásához.
  • B2B template: Ezt a sablont kifejezetten B2B igényekre élezték ki.
  • User persona template: Azok personáját készítheted el vele, akik termékeidet vagy szolgáltatásaidat használják majd.

Persze bármelyik sablont szabadon módosíthatod, hogy a legjobban megfeleljenek üzleti igényeidnek.

A sablonok különféle forrásokból merítenek adatokat, úgymint fogyasztói piackutatásból és versenyelemzésből.

A felülethez hozzáadhatsz meglévő adatokat létező ügyfélprofiljaidból és az érintkezési pontokat is felvázolhatod elsődleges, illetve másodlagos kutatások alapján online eszközök, analitikai vezérlőpultok és egyéb eszközök segítségével.

Minden információs „csempe” felső sarkában van egy kis villanykörte, ami könnyebbé teszi ezt a folyamatot. Ezekre kattintva tájékozódhatsz arról, hogy:
  • Melyik csempe mire való
  • Honnan juthatsz hozzá ezekhez az információkhoz
  • Hogyan használhatod fel ezeket az információkat

Minden csempe segít tehát rálátást szerezni webhelylátogatóid demográfiai adataira, értékrendjére, preferenciáira, illetve személyes és szakmai céljaira is.

A SEMrush B2B personasablonja munkahelyi profilokat, felelősségi köröket és egyéb releváns információkat emel ki.

Minél több érintkezési pontot használsz fel, annál tisztábban látod majd personáidat, és annál könnyebben állapíthatod majd meg, hogy milyen tényezők befolyásolják ideális ügyfeleid vásárlói döntéseit.
 

4. Xtensio

Az Xtensio buyer persona eszköze kiválóan alkalmas nagyobb adatmennyiségek kezelésére. Ez az eszköz lehetővé teszi a personák online létrehozását és megosztását, megkönnyítve ezzel az együttműködést csapatok számára.

A buyer personák elkészítéséhez sem a programozáshoz, sem a designhoz nem kell értened. Az eszköz segítségével továbbá:
 
  • Felvázolhatod a felhasználók viselkedését, igényeit, érdeklődési köreit és motiváló tényezőit
  • Olyan kommunikációt és értékajánlatokat hozhatsz létre, amelyekkel hatni tudsz majd célfelhasználóidra
  • Zökkenőmentes kommunikációt bonyolíthatsz le csapatod értékesítői, designerei és marketingesei között

Az Xtensio user persona sablonja tehát különösen az olyan cégek számára remek választás, amelyeknél egyszerre többen is részt vesznek az ilyen profilok elkészítésében, és többen is használják majd fel a kész adatlapokat munkájukhoz.

Az ingyenes verzióban akár 5 persona is létrehozható, illetve a szoftver összes eszköze és modulja is rendelkezésre áll. A fizetős csomagokban korlátlan mennyiségű personát hozhatsz létre, bármennyiszer exportálhatod őket és a vízjel sem kerül rá a kész dokumentumokra.

5. Up Close & Persona

Az Up Close & Persona egy B2B cégek számára készült eszköz, amelyet Ardath Albee, egy B2B marketing specialista fejlesztett ki.

Az eszköz segítségével buyer personákat hozhatsz létre B2B céged számára, illetve egy minta persona dokumentumot is kínál, amelyet aztán felhasználhatsz munkádhoz. Habár az eszköz meglehetősen régi, a mai napig nagyon hasznos tud lenni.

Mivel kifejezetten B2B cégeknek készült, az Up Close & Persona több részletet kínál, mint a legtöbb másik hasonló jellegű eszköz. Használata megkönnyíti a célzást és céged pozícionálását iparágadon belül.

Az eszköz különféle célzott kérdéseket tesz fel, amelyek alapján végül elkészíti B2B personád adatlapját:
  • Melyik iparágban dolgozik personád?
  • Átlagosan mekkora méretű cégeket szoktál megcélozni?
  • Mekkora az ilyen cégek éves bevétele?
  • Milyen berendezkedésben végzik a munkát a cégnél?
  • Ki hozza a döntéseket a cégnél?
  • Milyen trend jellemző éppen az adott iparágra? Kik az ipar vezetői?
  • Mi az a probléma az adott iparágban, amelyre saját céged megoldást kínál?

Habár az eszköz meglehetősen egyszerű, meglehet, hogy éppen ez lesz a megfelelő választás, ha valami könnyedén használhatóra és ingyenesre van szükséged a B2B buyer personák elkészítéséhez.
 

6. UserForge

Ha tudod, hogy mit szeretnél elhelyezni buyer personád adatlapján, akkor a UserForge lesz a neked való eszköz. A UserForge egy egyszerű user persona sablont kínál, amin aztán szabadon helyezhetsz el saját paramétereket.

Habár a felülete kicsit talán túl egyszerű is, ez az eszköz remek közreműködési eszköz azok számára, akik átlátható, szimpla personákat szeretnének készíteni, és nincs szükségük túl sok részletre.

Nem csak a UX design különböző szempontjainak kezelésére kínál paltformot, hanem olyan funkciókat is kínál, mint az empátiatérképek, ügyfélutazás-térképek, felhasználói történetek és folyamatábrák.

Az eszköz továbbá lehetőséget kínál arra, hogy egy szöveges prompt alapján AI segítségével hozz létre benne personákat.

A UserForge ingyenes próbaverziójában két personát hozhatsz létre, illetve meghívhatsz egy közreműködőt projektedbe. Ezen kívül a kész personákat egy link formájában oszthatod meg.

Ha az AI funkciót is használni szeretnéd, vagy letölthető adatlapokra van szükséged, akkor már fizetned kell értük. A legolcsóbb fizetős csomag ára 4 dollár/hónap, a professzionális csomagok pedig 8 dollár/hónaptól indulnak felfelé.
 

7. Smaply

A Smaply persona eszközével az ügyfélélményt vizualizálhatod. Segítségével personákat és vásárlói utazások térképeit hozhatod létre a különböző célcsoportok számára.

Ez a personakészítő segít közelebbről megismerni ügyfeleidet és a figyelmed középpontjába helyezni őket.

Hozzáadhatsz részletes információkat ügyfélpersonáidból, kiemelheted a legfontosabb adatokat vagy linkelhetsz releváns forrásokra is, hogy a csapat minden tagja tisztában legyen a tudnivalókkal.

A Smaply „fogd és húzd” stílusú szerkesztőjével könnyedén adhatsz hozzá további elemeket (pl. képeket, idézeteket, szöveget stb.) az adatlapokhoz, hogy saját igényeidnek megfelelően alakíthasd ki azokat.

Az eszköz minden funkcióját kipróbálhatod az ingyenes verzióban, a fizetős csomagok pedig évente 390 eurótól indulnak, per fő.

A Smaply segít azonosítani ügyfeleid igényeit és motivációit, hogy ezekhez igazíthasd termékeidet és szolgáltatásaidat is.
 

8. Online Persona Creator

Ha már a térképeknél járunk, a UXPressia Online Persona Creator eszközével szintén ábrázolhatod az ügyfelek utazásait.

Az Online Persona Creator többféle sablont is kínál, amelyekkel user, buyer és customer (ügyfél) personákat is készíthetsz céged számára.

E mellett összeállíthatod saját ügyfélprofiljaidat, megváltoztathatod a sablonok felépítését, kipróbálhatsz különböző elrendezéseket és több, mint 20 csempét adhatsz hozzá az adatlapokhoz, különböző tartalomtípusokkal. Az eszköz fiktív neveket és profilképeket is képes generálni a personákhoz.

Az Online Persona Creator e mellett különbséget tesz user, buyer és customer personák között, így még részletesebben megismerheted célközönséged viselkedését, tulajdonságait, érzelmeit és motivációit.

Az eszköz segítségével továbbá különböző színekkel is megjelölhetsz bizonyos jellemzőket az egyszerűbb azonosítás érdekében.

Érdemes kipróbálni, ha csapatod tagjainak valós idejű együttműködésre van szüksége, és szeretnéd akár külsős felekkel is megosztani a kész personákat.

Az ingyenes verzióban egy personát és útvonaltérképet hozhatsz létre, a fizetős csomagok pedig 16 vagy 36 dollár/hónaptól indulnak. Létezik továbbá Enterprise csomag is, ami egyedi igények szerint állítható össze.
 

9. Venngage

A Venngage egy online grafikus design eszköz (mint például a Canva), amivel infografikákat, adatábrázolásokat, jelentéseket, prezentációkat és egyéb vizuális anyagokat készíthetsz céged számára.

Van továbbá egy ingyenes online user persona készítőjük, ami több, mint 190 sablont kínál a personák összeállításához.

Ha fontos számodra a personák vizuális prezentálása, akkor mindenképpen érdemes kipróbálni, hiszen a sablonok mellett számtalan ikon, kép és illusztráció közül választhatsz adatlapjaid elkészítéséhez.

Használata rendkívül egyszerű – íme egy rövid útmutató:

1.    Regisztrálj egy ingyenes fiókot
2.    Válassz a personasablonok közül
3.    Illeszd be tartalmaidat, kutatásaid eredményét, a releváns adatokat stb.
4.    Tedd látványosabbá az adatlapot a rendelkezésre álló képek és ikonok segítségével
5.    Töltsd le a personát vagy oszd meg közvetlenül csapatod tagjaival

A Venngage user persona eszköze már-már szórakoztatóvá teszi a personák létrehozását. Segítségével ráadásul sokkal könnyebben célozhatod majd meg ideális ügyfeleidet és oszthatod meg ezeket az információkat más érintettekkel is.
 

10. Content Harmony

A Content Harmony ingyenes (angol nyelvű) customer persona sablonját még azok is könnyedén tudják majd, akiknek semmilyen marketing tapasztalatuk sincs. Ez az egyszerű, kétoldalas Google Doc nyilvánosan és közvetlenül elérhető a mellékelt linken, és az alábbi részekből áll:
  1. 1.    Fénykép: Egy kép, ami segít valós személyként tekinteni az adatlap mögött álló personára.
  2. 2.    Story: A persona „története”. A CRM-edből vett adatok alapján érdemes összeállítani, belefoglalva minden apróbb részletet, ami releváns lehet.
  3. 3.    Real Quote: Egy olyan idézet, ami összefoglalja a persona személyiségét és céljait.
  4. 4.    Psychographic Attributes: A persona pszichográfiai jellemzői. Ide tartoznak a fiktív személy szokásai, preferenciái, személyiségi jellemzői és értékrendje. Kvalitatív és kvantitatív piackutatásaid során figyelj oda az újra és újra felbukkanó releváns jellemzőkre, amiket itt összegyűjthetsz.
  5. 5.    Demographic Identifiers: A persona demográfiai jellemzői. Ezeket az adatokat a kérdőívekből, versenytárs-elemzéseidből és CRM-edből gyűjtheted össze.
  6. 6.    Goals & Motivations: A persona céljai és motivációi. Itt foglalhatod össze personád személyes és szakmai céljait, amiket szeretnének elérni termékeid vagy szolgáltatásaid segítésgével.
  7. 7.    Roadblocks: Ezek azok a hátráltató tényezők, amelyek akadályozzák personádat céljai elérésében.
  8. 8.    Sales Objections: A vásárlás elleni kifogások, amelyekkel a persona megindokolhatja, hogy miért nem szeretné megvenni, amit kínálsz neki. Érdemes ezekre kitalálni egy-egy meggyőző ellenérvet.

A persona elkészítése után hozzáláthatsz az ügyfél utazásának ábrázolásához.
 

11. Akoonu

Az Akoonu buyer persona sablonjával részletes buyer personákat készíthetsz, ráadásul az eszközt CRM szoftvereddel is összekapcsolhatod. Az eszköz összeszinkronizálja egymással a personákat, a felhasználói utazásokat és a kommunikációt, hogy részletesebben is megismerhesd vásárlóidat.
Az ingyenes verzió számos funkciót kínál, illetve egy jól összeállított kutatási könyvtár és támogatás is jár hozzá.

A funkciók között szerepelnek például a CRM utazási térképek, az automatizált tartalomkészletek, kommunikációs és branding stílus-útmutatók, illetve tervezésmenedzsment is.

Az Akoonu rendszere képes azonosítani a buyer personákat a piaci szegmensek alapján. Ezt követően összehasonlítja őket az adott szegmensekben talált leadekkel és kapcsolatokkal, hogy értékesítési terveidet konkrét persona-tulajdonságokhoz és jellemzőkhöz igazíthasd.

Az Akoonu kifejezetten akkor lehet hasznos számodra, ha fiókalapú marketinggel (ABM) foglalkozol.
 

12. Buyer Persona Template

A Buyer Person Institute által kínált Buyer Persona Template az egyik legelső persona sablon, illetve eszköz, amit valaha publikáltak.

Alapját Adelle Revella „5 Rings of Buyer Insigths” nevű keretrendszere adja, amely az alapján különbözteti meg az ügyfeleket, hogy a vásárlói utazás melyik szakaszában járnak épp.
 
  • Prioritási kezdeményezések (Priority initiatives): Ezek mutatják meg, hogy a vásárló miért döntött úgy, hogy meg szeretne vásárolni egy olyan terméket vagy szolgáltatást, amihez hasonlót te is kínálsz.
  • Sikertényezők (Success factors): Ezek mutatják meg, hogy milyen eredményekre számít a  vásárló az általad kínált megoldás megvásárlásával.
  • Észlelt akadályok (Perceived barriers): A vásárló tévhitei vagy kétségei márkáddal, vagy kínálatoddal kapcsolatban.
  • Döntési feltételek (Decision criteria): Azok az előnyök, amelyeket terméked vagy szolgáltatásod kínál, és arra ösztözni a vásárlókat, hogy téged válasszanak a versenytársak helyett.

Ezek a tényezők segítenek aprólékosabban azonosítani célközönségedet és összeállítani buyer personáidat. Ez a keretrendszer segít hasznosítani azt a temérdek ügyféladatot, amelyet a marketinges és értékesítő csapat gyűjt össze.
 

Miért van szükség a buyerpersonákra?

A válasz olyan egyszerű, mint a kérdés: azért készítünk buyer és egyéb personákat, hogy megismerjük és megértsük ügyfeleink céljait.

Ha nem vagy tisztában motivációikkal, inspirációikkal, érdeklődési köreikkel, problémáikkal, preferenciáikkal és egyéb jellemzőikkel, akkor nem fogod tudni, hogy miért vásárolna meg bárki is egy olyan terméket, amit te is kínálsz.

A buyer personák már az első pillanattól kezdve a vásárlókat helyezik minden üzleti döntés középpontjába. Ezek kötik össze az érintetteket egy-egy projektben és afféle útmutatókként szolgálnak, hogy minden tervet a végfelhasználók figyelembevételével lehessen kivitelezni.

A buyerpersonák segítségével továbbá a márkák kideríthetik, hogy az emberek hogyan és milyen csatornákon keresnek rájuk, milyen közösségi platformokat használnak, milyen tartalmak érdeklik őket és milyen eszközöket preferálnak.

Ezen információk birtokában egy cég olyan döntéseket hozhat, amik pozitív ügyfélélményhez és több bevételhez vezetnek.

Egy olyan korban, amelyben a legtöbb márka termékközpontú, a buyer personák segítenek visszatérni az ügyfélközpontú gondolkodásmódra. Segítségükkel nem szimplán termékeket, hanem megoldásokat kínálhatsz célközönségednek.

A lehetséges vevők automatikusan az olyan cégek iránt érdeklődnek majd, amik meg tudják mutatni, hogy milyen előnyöket kínálnak számukra a termékeik és szolgáltatásaik.
 

Egy jó B2C/B2B buyerpersona sablon alapvető jellemzői

Tegyük fel, hogy szeretnéd létrehozni saját B2C vagy B2B buyerpersona sablonodat. Mi kell bele?
Ne feledd, hogy ezek a sablonok/adatlapok diktálják majd a termékfejlesztést, a marketinget és a kommunikációs stratégiádat. Lássuk tehát a listát.

Alapvető információk

Personáidnak mindig rendelkezniük kell bizonyos alapvető információkkal, úgymint kor, nem, lakhely, foglalkozás, munkahelyi pozíció, iparág, családi állapot, személyiségi jellemzők és így tovább.

Ezek az információk egy gyors áttekintést kínálnak ideális ügyfeledről, hogy legyen mihez igazítanod stratégiáidat.
 

Egy releváns profilkép

Legyen szó egy friss munkakeresőről vagy egy veterán vezérigazgatóról, mindig érdemes egy passzoló profilképet választani personád adatlapjához.
Ez a kép segít, hogy az adatlapot használó munkatársak valódi személyként tekinthessenek a personára – ez az empátia fontos a termékfejlesztés, illetve a kommunikáció megtervezése során is.
 

Személyiségtípus

Personád személyiségtípusát többféleképpen is definiálhatod. Használhatod például a Myers-Briggs féle 16 típusos személyiségtesztet vagy írhatsz egy saját fogalmazású bekezdést, ami a persona meghatározó tulajdonságait foglalja össze.

A B2C personák elkészítésekor a viselkedési hasonlóságokra összpontosíts. B2B personák esetében azt vedd inkább figyelembe, hogy milyen webhelyeket látogatnak meg, ha tájékozódni szeretnének az őket érdeklő termékekkel vagy szolgáltatásokkal kapcsolatban.
 

Motivációk és célok

Akár B2C, akár B2B personákat szeretnél készíteni, mindig sorold fel a kínálatodhoz kapcsolódó célokat és motivációkat, tisztázva ezzel, hogy miért akarná valaki megvásárolni termékeidet vagy szolgáltatásaidat.

Ez különösen a marketingkampányok tökéletesítésében segít majd.
 

Problémák

A célok és fájdalompontok vizsgálatával állapítsd meg, hogy milyen kihívásokkal kell szembenéznie célközönségednek.

Tégy fel minél több kérdést az elvárásaikkal és preferenciáikkal kapcsolatban, illetve, hogy milyen funkciókra tartanak igényt egy termékben. Ezek a kérdések (pontosabban a válaszok) segítenek majd olyan megoldásokkal előállni, amelyeket célközönséged valóban értékesnek talál majd.
 

Egyéb jellemzők

Minél több részletet gyűjtesz össze, annál hasznosabbak lesznek personáid. Ennek érdekében további kérdéseket is feltehetsz ideális ügyfeleiddel kapcsolatban, úgymint:
  • Mik a kedvenc márkáik?
  • Miért kedvelnek egy adott márkát?
  • Mi az, amiért egyes márkák ellenszenvesek számukra?
  • Milyen gyakran vásárolnak azoktól a márkáktól, amiket kedvelnek?
  • Milyen marketingcsatornákat szoktak (webhelyek, közösségi platformok, online fórumok stb.) használni?

Érdemes egy háttértörténetet és egy idézetet is feltüntetni a persona adatlapján, lehetőleg egy olyan személytől, aki részt vett egy interjúdon.
 

Tévhitek a buyerpersonákról

A buyerpersonákkal kapcsolatos tévhitek sokakat visszatartanak attól, hogy elkezdjék használni őket stratégiájuk tökéletesítéséhez. Íme a leggyakoribbak.
 

„A buyerpersonák nem minden iparágban hasznosak”

Amikor értékesíteni próbálsz, akkor tudatni szeretnéd lehetséges ügyfeleiddel, hogy te kínálod nekik a legjobb megoldásokat a piacon. Ez csak akkor lehetséges, ha tisztában vagy a problémáikkal.

A user, azaz végfehasználói personák bármilyen iparágban segítenek azonosítani az ügyfelek fájdalompontjait és kihívásait.
 

„A buyerpersonák nem reprezentálnak igazi ügyfeleket”

Nem tudunk mindent a personáinkról – sok olyan információ van, amit kihagyunk, amikor elkészítünk egy buyerpersonát.

Ha igazán alaposan szeretnéd megérteni célközönséged tagjait, akkor aktívan kell figyelned rájuk és a megfelelő kérdéseket kell feltenned róluk. Ez a módszer segít olyan hasznos információkat gyűjteni, amelyek kulcsfontosságúak lehetnek a későbbi döntésekhez.
 

„A buyerpersonákat csak egyszer kell létrehozni”

A buyerpersonák rendszeres frissítéseket igényelnek, hogy pontosan tükrözzék a vásárlók változó viselkedését.

Ha a mai napig azokra a personákra támaszkodsz, amiket 2-3 évvel ezelőtt készítettél, akkor szinte biztos, hogy nem használod megfelelően őket. Mindig ügyelj rá, hogy personáid igazodjanak ideális ügyfeleid aktuális jellemzőihez.
 

„A buyerpersonák túl szűk/tág célzást kínálnak”

A personák sosem készülnek el véglegesen, és mindegyik pont olyan rugalmas, amilyenre tervezed őket. A megfelelő adatok birtokában lehetőséged nyílik megadni a megfelelő irányukat, biztosítva ezzel, hogy pontosan tükrözzék célközönséged tagjait.

Persze nagyon sokat segíthet, ha kezdettől fogva egy olyan B2C vagy B2B personasablont használsz, ami megfelel az igényeidnek.
 

„A buyer personákat nehéz létrehozni”

Tény, hogy habár a personák rendkívül hasznosak, egyes cégek számára kihívást jelenthet összegyűjteni egy jó personához szükséges adatokat.

Szerencsére a fent felsorolt eszközök segítenek leegyszerűsíteni ezt a folyamatot, különösen, ha már rendelkezel korábban gyűjtött ügyféladatokkal.

 

Gyakori kérdések

Marketing cikkek a buyer persona alapú marketing stratégia témában

Kutatásainkat a buyer personák jelentőségének bemutatásának szenteltük. Az alábbi cikkekben irodalmazásunk és kutatásaink eredményét mutatjuk be.

További bejegyzések